IPL or Laser hair removal? What’s the better method?

IPL czy depilacja laserowa? Która metoda jest lepsza?
Na rynku można dziś znaleźć szeroką gamę urządzeń i usług pielęgnacyjnych wykorzystujących laserowe usuwanie owłosienia. Wszystkie sprawią, że Twoja skóra będzie gładka i pozbawiona włosów, jak jednak wybrać między depilacją laserową a metodą IPL (intensywnego, pulsującego światła)? Czy zawsze należy udać się do salonu kosmetycznego, czy wykonywanie tego zabiegu w domu może być równie skuteczne?

Różnica pomiędzy depilacją laserową a IPL

Najważniejszą różnicą między depilacją laserową a metodą IPL jest rodzaj światła. IPL (intensywne, pulsujące światło) to źródło pulsującego światła o szerokim spektrum, a laser to spójna wiązka światła monochromatycznego. Obie metody ukierunkowane są na melaninę w mieszku włosa i po obu można spodziewać się trwałych efektów. Profesjonalne zabiegi laserowe działają bardziej precyzyjnie – wiązka światła o wysokiej energii koncentruje się na mieszku włosa, a nie na otaczającej go skórze. Dlatego profesjonalne zabiegi laserowe przynoszą szybkie efekty oraz są odpowiednie dla ciemniejszego kolorytu skóry. Energia, częstotliwość i kolor włosów to wszystko istotne czynniki wpływające na skuteczność zabiegu, podczas gdy źródło światła – laser lub intensywne, pulsujące światło – odgrywa mniejszą rolę.
Laserowe monochromatyczne spójne źródło światła
IPL pulsujące źródło światła o szerokim spektrum

Metody

Zarówno światło IPL, jak i impulsy lasera docierają do cebulki włosa przez melaninę. Ta stymulacja ma „niszczący” wpływ na cebulkę i po kilku zabiegach zapobiega tworzeniu się w nim nowych włosów. Ciemne włosy i jasna skóra to idealne połączenie, które zapewnia najlepsze efekty.

Czy warto korzystać z usług salonów depilacji?

Co wolisz, depilację w domu czy w salonie kosmetycznym? Robienie tego w domu to oszczędność czasu, jednak trzeba wtedy wykonywać zabiegi częściej. Depilacja w salonie kosmetycznym wymaga umiejętności i wiedzy profesjonalisty i może szybciej przynieść efekty. W obu przypadkach rezultaty będą zbliżone – znaczne zmniejszenie owłosienia na ciele.